Головна » 2009 » Серпень » 20 » Вперше серце з'являється у водних хребетних
Вперше серце з'являється у водних хребетних
11:57

Оскільки деякі бактерії синтезують гемопротеїни, що містить ділянки з амінокислотним складом, близьким до послідовностей глобине вищих еукаріотів, то припускають, що гемоглобін вперше виник ще у прокаріотів. Однак не виключено, що у еукаріотів та прокаріотів мала місце конвергентна еволюція. Гемоглобін зустрічається у плоских, круглих і кільчастих червів, членистоногих, молюсків, голкошкірих, риб, земноводних, рептилій, птахів, ссавців. Молекулярна маса гемоглобіну безхребетних коливається в межах 17 000-2 750 000. У багатьох членистоногих і молюсків зустрічається гемопіанін, що представляє собою медьсодержащій білок молекулярною масою 400 000-5 000 000. Дихальний пігмент забезпечує у безхребетних буферну здатність крові. Крім того він відповідальний і за осмотичний баланс кров'яний рідини. Більшість комах не містить зовсім дихального пігменту, маючи в крові розчинений кисень.

У полухордових кровоносні судини ще не вистелені ендотелієм. Серце урохордових являє собою мускульну випинання близько шлунка. У хордових кровоносна система характеризується подальшим вдосконаленням. У них розвиваються серце, судини, кров.

У ланцетника кровоносна система є замкнутою, але серця ще немає, його функцію виконує передній відділ великої судини у вигляді черевної аорти. Вперше серце з'являється у водних хребетних. Зокрема, у риб серце двокамерні з передсердям і шлуночком.

Круг кровообігу один, в якому артеріальна та венозна кров не змішуються. Із серця венозна кров іде до зябрами, де, окислюючись, вона стає артеріальної, після чого розходиться по артеріях до всіх частин тіла. До серця кров знову доставляється венами. У плазунів шлуночок розділений неповною перегородкою на праву (венозну) і ліву (артеріальну) половини. У крокодилів шлуночок розділений повністю. Однак у плазунів розділення артеріального і венозного струму крові ще не відбувається.

У наземних хребетних розвивається три-, а потім чотирикамерне серце, що стало результатом дуже великої ароморфоз. У птахів і ссавців серце побудовано з м'язів і розділено на чотири камери у вигляді двох передсердь і двох шлуночків Є два кола кровообігу, один з яких великий, другий малий. Завдяки цим колам артеріальна та венозна кров не змішуються. Артеріальна кров виходить з серця, венозна вступає в серце.

Серце хребетних відносять до міогенних типу, оскільки його скорочення починаються всередині за рахунок скорочувальних елементів, званих міофібрил. У риб, земноводних і плазунів скорочення серця починаються в тонкій м'язової стінки венозного синуса і продовжуються за допомогою внутрішньої провідної системи через передсердя, потім до шлуночка. У птахів і ссавців венозного синуса немає.

У хребетних ускладнюються будову і функції крові. Кров складається з формених елементів і плазми, збільшується їх маса. Наприклад, у крові ссавців клітинна маса крові становить 45%, плазмова - 55%. Гемоглобін міститься в еритроцитах, які у всіх хребетних, крім ссавців, містять ядра. У земноводних клітини крові дуже великі в порівнянні з плазунів, птахів і ссавців. У 1 мл крові людини міститься 5 мільйонів еритроцитів і 8-10 тис лейкоцитів. Групи крові сучасних людей також є результатом їх еволюції (див. гл. XVI). У плазмі крові містяться ферменти, гормони та інші сполуки, необхідні для метаболізму клітин.

У ході еволюції у вищих тварин взаємозв'язку обміну речовин різних органів, що забезпечуються кров'ю, отримали подальше ускладнення. Одна з найважливіших функцій крові полягає в транспорті кисню від легень до тканин і в транспорті СОД, що є кінцевим продуктом дихання, від тканин до легень, причому ця функція крові розвивалася у напрямку здатності транспортувати великі обсяги кисню. Основна частина кисню, що споживається організмом людини, транспортується гемоглобіном еритроцитів, маса якого становить приблизно третину маси еритроцитів.

Переглядів: 2921 | Додав: tarterz | Теги: Що містить, Рептилій, Виник | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Календар
«  Серпень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архів записів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0